600 – LECIE
LOKACJI SWOSZOWIC

INAUGURACJA OBCHODÓW
600–LECIA LOKACJI SWOSZOWIC


/ Msza Święta Dziękczynna /

Obchody 600–lecia lokacji Swoszowic rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej Dziękczynnej z udziałem ks. bpa Jana Szkodonia.

/ Inauguracja obchodów 600-lecia lokacji Swoszowic /

Po mszy w Szkole Podstawowej nr. 43 z udziałem Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Elżbiety Koterby oraz licznych zaproszonych gości nastąpiło uroczyste otwarcie roku jubileuszowego, któremu towarzyszyło wręczenie nagród w ogłoszonych konkursach, występy artystyczne, otwarcie wystawy z głównym eksponatem, aktem lokacyjnym Swoszowic oraz premiera książki o swoszowicach.

/ Zdjęcia i montaż: Bartłomiej Cichoń /

/ Zdjęcia i montaż: Bartłomiej Cichoń /


„PODWIECZOREK SWOSZOWICKI”



W ramach obchodów 600–lecia lokacji Swoszowic pod patronatem Profesora Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa, odbyło się kolejne wydarzenie, „Podwieczorek Swoszowicki”. Impreza miała miejsce w dniu 20 marca o godzinie 18.00 na Sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 43 w uroczystej oprawie i specjalnej estrady przygotowanej na wyjątkowe występy. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi oklaskami nagradzała uczestników.
Wieczorek Swoszowicki jest nawiązaniem do malarskiego dzieła wybitnego polskiego malarza Hipolita Lipińskiego, który przebywając w Swoszowicach w drugiej połowie XIX wieku, uwiecznił na jednym ze swoich dzieł Swoszowicki podwieczorek w scenerii krajobrazu doliny rzeki Wilgii portretując mieszkańców. To dzieło artystyczne można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz stanowi okładkę wydania jubileuszowego publikacji książkowej „Swoszowice Królewska perła siarką i wodami słynąca”.
Tradycja obcowania z kulturą była wiodącym akcentem w przygotowaniach do tego wydarzenia. W samych Swoszowicach jak w okolicznych osiedlach mieszka wiele utalentowanej młodzieży i ich rodziców, którzy od wielu lat współpracując z dyrekcją szkoły podstawowej nr 43 w Krakowie–Swoszowicach mają możliwość rozwijania talentu oraz pokazywania próbki swojego talentu na okolicznościowych występach.
Występy artystyczne dzieci w tańcu, śpiewie, gry na instrumentach muzycznych oraz w duecie z rodzicami wzbudzało wielki aplauz wśród licznej publiczności. To były niezapomniane występy przeplatane występami dorosłych, którzy solo i duetach ze swoimi dziećmi próbkę talentu odkrywali szerszej publiczności. Wyjątkowym gościem, który zaszczycił nas swoim niepowtarzalnym głosem sopranowym była śpiewaczka operowa Pani Katarzyna Wiwer–Monita.
Katarzyna Wiwer–Monita jest absolwentką wydziału wokalno–aktorskiego krakowskiej akademii Muzycznej. Swoje umiejętności i wiedzę poszerzała zgodnie ze swoimi zamiłowaniami do muzyki dawnej oraz muzyki kantatowo oratoryjnej. Była m.in. trzykrotną stypendystką Dartington International Summer School & Festival w klasie mistrzowskiej Emmy Kirkby i Evelyn Tubb, gdzie uczestniczyła scenicznych wykonaniach dzieł Monteverdiego, Purcella i Grabu pod kierownictwem Anthony Rooley'a. Jest szczególnie uwrażliwiona na wartość przekazywanego słowa, co zawsze jest zauważane i szczególnie podkreślane przez publiczność i krytykę. Repertuar śpiewaczki obejmuje dzieła dawne, wykonywane z towarzyszeniem instrumentów historycznych: Dowlanda, Zieleńskiego i Monteverdiego, poprzez liczne pieśni Purcella i inne barokowe pieśni angielskie, liczny wybór kantat Buxtehudego i Bacha, dzieła oratoryjne Haendla, Mozarta, Haydna, pieśni Schuberta, Chopina, Szymanowskiego, Rodriga, aranżacje pieśni szkockich, aż po utwory pisane specjalnie dla niej. Śpiewaczka koncertowała na licznych festiwalach, jak Muzyka w starym Krakowie, Salezjańskie Lato w Przemyślu, Kolory Polski, Perła Baroku w Kobyłce, Festiwal Muzyki Polskiej, Dni Bachowskie w Krakowie, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Chanterelle Festiwal, Musica Sacra, Festiwal Muzyki Organowej w Leżajsku, cyklu koncertowym Muzyka Zaklęta w Drewnie, oraz Wieczorach Wawelskich i koncertach na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej cała rodzina jest utalentowana wystąpił również mąż i syn.
Chciałem wszystkim serdecznie podziękować szczególnie Pani Dyrektor Ewie Tomczyk i Marzenie Mazurek oraz całemu gronu pedagogicznemu szkoły, który licznie wzięli udział w przygotowaniach i występach artystycznych, wszystkim dzieciom i ich rodzicom oraz wolontariuszom za pomoc organizacyjną.
Serdecznie wszystkich zapraszam na kolejne wydarzenia wielkiego roku jubileuszowego.

Dominik J. Galas
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Jubileuszu 600-lecia Lokacji Swoszowic


600–LECIE LOKACJI SWOSZOWIC
WYCIECZKA PRZYRODNICZA



W dniu wczorajszym (18.04.2015 roku) odbyła się pierwsza z planowanych wycieczek przyrodniczych w ramach obchodów „600-lecia lokacji Swoszowic” mimo warunków ekstremalnych zgromadziła wielu mieszkańców z różnych części miasta Krakowa. A przyroda dorzecza Wilgi i wspaniały przewodnik prof. Józef Mitka dała uczestnikom prawdziwą ucztę przyrodniczą. Panu Profesorowi i wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i zapraszam na kolejne wydarzenia Jubileuszowe. Z uwagi na duże zainteresowania padła propozycje rozważenia dodatkowej wycieczki w innej porze rozwoju roślinności jeśli będzie zgoda Pana Profesora poinformujemy o terminie dodatkowej wycieczki. Na marginesie, udało się odszukać kilka rzadkich gatunków leśnych. Warto chronić te tereny jako enklawę naturalnej przyrody jedną z ostatnich w mieście Krakowie.

Dominik J. Galas


UROCZYSTOŚCI W MAGISTRACIE
Z OKAZJI
JUBILEUSZU 600–LECIA
LOKACJI SWOSZOWIC


W dniu 19 maja o godzinie 15.00 odbyło się wyjątkowe wydarzenie, bezprecedensowe w dziejach miasta Krakowa, na Sali plenarnej Rady Miasta Krakowa w pałacu Wielopolskich z udziałem Pani Prezydent Elżbiety Koterby odbyło się spotkanie poświęcone Wielkiemu Jubileuszu 600–lecia Lokacji Swoszowic. W uznaniu zasług dla miasta Krakowa zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem państwowym Miasta Krakowa „Honoris Gratia” – Pan Zbigniew Biłka, Zbigniew Klęk, Krzysztof Koziarowski, Ks. Grzegorz Mrowiec, Józef Pamuła, Janusz Cichoń, Dominik Galas oraz specjalny list gratulacyjny otrzymała Pani Ewa Tomczyk. Następnie z referatami wystąpili: Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Dominik Galas – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 600–lecia Lokacji Swoszowic, Michał Kozioł – Krakeolog oraz Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Jerzy Marcinko z ciekawym głosem dotyczącym planu inwestycyjnego dla Swoszowic.
Oprawę muzyczną przy aplauzie publiczności uświetnił Chór „Milenium” działający przy parafii Opatrzności Bożej w Swoszowicach a następnie otwarto wystawę poświęconą historii Swoszowic oraz prac malarskich Jacka Ożóg.
W tym wydarzeniu brało udział wielu mieszkańców Swoszowic sala plenarna była wypełniona do ostatniego miejsca tak wielkim zainteresowaniem cieszyło się to spotkanie.

Dominik J. Galas
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Jubileuszu 600-lecia Lokacji Swoszowic


ZWIEDZANIE FORTÓW :
51 „SWOSZOWICE”, 51 „RAJSKO”
Z OKAZJI 600-LECIA
LOKACJI SWOSZOWIC


W ramach obchodów 600 – lecia lokacji Swoszowic w dniu 30 maja mieliśmy możliwość zwiedzać forty : Fort 51 „Swoszowice” oraz Fort 51 „Rajsko”.
Przewodnikiem był jeden z najlepszych znawców Twierdzy Kraków dr. inż. arch. Krzysztof Wielgus.

W imieniu uczestników, szczególne podziękowania za umożliwienie zwiedzania oraz ogrom wiedzy przybliżającej tamte czasy, dla wszystkich, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, że to przedpołudnie stało się dla nas wyjątkowym, składam na ręce organizatora Antoniego Matuszko – Członka Komitetu obchodów 600–lecia lokacji Swoszowic.


POSADZENIE DĘBU JUBILEUSZOWEGO,
WMUROWANIA KAMIENIA WĘGIELNEGO
Z OKAZJI 600-LECIA
LOKACJI SWOSZOWIC


/ Posadzenie „Dębu Jubileuszowego” /

/ Wmurowania kamienia węgielnego
pod rozbudowę szkoły
oraz podpisanie aktu erekcyjnego. /

UROCZYSTOŚCI KOŃCZĄCE
WIELKI ROK JUBILEUSZOWY
SWOSZOWIC
5–6 GRUDNIA 2015


5 i 6 grudnia 2015 roku odbyły się oficjalne uroczystości zakończenia roku jubileuszowego 600–lecia lokacji Swoszowic. W ten grudniowy ciepły weekend do Swoszowic a dokładniej przy ulicy Sawiczewskich gdzie mieści się siedziba muzeum spraw wojskowych uroczystości rozpoczęto w somo południe od otwarcie przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego nowego szlaku turystycznego „Górnictwa siarkowego w Swoszowicach”. Jest to niebywała atrakcja turystyczna a Swoszowice zyskały ożywienie bogatej historii górniczej. Znamienitych gości było tak wiele iż nasze osiedle stało się medialnym centrum kulturalnym Krakowa. Wśród gości byli m.in. Józef Pilch – Wojewoda Małopolski, Elżbieta Duda – Poseł RP, Witold Słomka – burmistrz Świątnik Górnych, Prelegenci: dr. Adam Wójcik łużycki – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega wraz z małżonką mający wykład o górnictwie siarkowym w Swoszowicach, dr Piotr Sadowski z wykładem na temat walk na przedmieściach Krakowa w styczniu 1945 roku oraz Filip Suchoń z referatem na temat twierdzy Kraków w czasie I wojny światowej, dr Jacek Ingarden – potomek założyciela zdroju w Swoszowicach prof. Feliksa Radwańskiego, Maria Karzbon – wnuczka pod pułkownika Franciszka Kubickiego, Piotr Juszczyk – Prezes Instal Kraków, Prof. Jerzy Klich – wychowawca wielu pokoleń górników siarkowych, Krzysztof Radwan – Dyrektor muzeum lotnictwa, Krzysztof Jasiński – Dyrektor teatru scena stu, Dominik Gawin–Sitek – Naczelnik Oddziału IV Straży Miejskiej w Krakowie, Henryk Hrabia Sobański – kuzyn jkm. Królowej Belgii Matyldy, Dr Michał Daszczyszak Nałęcz – Prezes małopolskie centrum edukacji, Kazimierz Ferenc były dyrektor Kopalni Siarki w Machowie, Dr Eugeniusz Gutman – Najwybitniejszy dyrektor w historii Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, naczelny dyrektor Kopalń i Zakładów Przetwórczych oraz Chemicznych Siarki „Siarkopol”, Grzegorz Kalina – Dyrektor jedynej czynnej na świecie Kopalni Siarki w Osieku, Marian Kosowicz – Prezes Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” S.A. Grzybowie – Grupa Azoty, Maria Serafińska–Domańska – właścicielka Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Wiśniczu oraz delegacje z Sosnowca, Tarnobrzegu, Katowic, Wrocławia–Ratowic, Świątnik Górnych. Uroczystością towarzyszyło otwarcie ekspozycji muzeum spraw wojskowych oraz górnictwa siarkowego: „Cisi bohaterowie ppłk. Franciszek Kubicki (zbiory przekazane przez wnuczkę Marię Karzbon, która osobiście otworzy wystawę)”, „I Wojna Światowa – nadzieja Niepodległości” oraz „Górnictwo i Hutnictwo siarkowe w Swoszowicach 1415–1884”. Dodatkowo uhonorowano po raz pierwszy zasłużonych dla Swoszowic Medalem „Gloria Radices Sulphureum – chwała siarczanym korzeniom”, najwyższego odznaczenia Swoszowic. Z inicjatywy komitetu organizacyjnego od tego roku będzie wręczany wybitnym osobą za zasługi na rzecz społeczności lokalnej pamiątkowy medal – przedstawia on na awersie logo Swoszowic z elementami historycznymi i współczesnymi – na rewersie znajduję się zakład leczniczy wodami siarkowymi z czasów dr Józefa Dietla z symbolem alchemicznym siarki. Jest to jedyny tego typu medal w Polsce.
Podczas uroczystości odbyła się premiera nowej książki o Swoszowicach oraz reprint książki Józefa Dietla „Źródła lekarskie w Swoszowicach” i premiera prestiżowego wydawnictwa wielotomowego „Poczet Wójtów i Sołtysów miejscowości wchodzących dziś w granicach miasta Krakowa.
Następnego dnia odbył się dzień otwarty muzeum a wieczorem w gronie wielu mieszkańców Swoszowic odbyło się w budynku klubu Sportowego „WLKS Krakus” przy ul. Moszyńskiego spotkanie podsumowujące cały rok jubileuszowy.
Wydarzenia całego roku Jubileuszowego bardzo połączyły społeczność lokalną jak również doprowadziły do wielu intersujących inicjatyw lokalnych i ściągnięcia wielu tak bardzo potrzebnych inwestycji miejskich. Przyjaźnie i nowe kontakty między osiedlowe i między miejskie oraz zwrócenie uwagi że jest taki zielony zakątek w mieście Krakowie zwany Swoszowice wpłynęło znacząco na wzajemne poszanowanie i wrażliwość na ochronę Dziedzictwa Narodowego na tym terenie.

Dominik J. Galas
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Jubileuszu 600–lecia Lokacji Swoszowic



/ Muzeum spraw wojskowych – Fort Swoszowice /

/ Klub Sportowy „WLKS Krakus” /

„GLORIA RADICES SULPHUREUM –
CHWAŁA SIARCZANYM KORZENIOM” DLA KS. JÓZEFA PALENICY


W sobotę 12 grudnia w kościele parafialnym w Swoszowicach uczestniczyliśmy w mszy dziękczynno–błagalnej na zakończenie Roku Jubileuszowego 600–lecia lokacji Swoszowic.
Mszy przewodniczył ks. Józef Palenica.
Na zakończenie mszy Dominik Galas w imieniu komitetu organizacyjnego Obchodów Roku Jubileuszowego 600–lecia lokacji Swoszowic podziękował wszystkim za cały rok wsparcia i pomocy w niezwykłym projekcie „wielkiego Jubileuszu Swoszowic”, a ks. Józef Palenica został uhonorowany pamiątkowym medalem „Gloria Radices Sulphureum – chwała siarczanym korzeniom”, najwyższym odznaczeniem Swoszowic.



Powrót do strony głównej