IMIENINY

co mi wyświadczył.”
/Ps 116. 12/

Drogi księże Józefie,

Gdy poproszono mnie, abym w imieniu grup parafialnych, osób dorosłych, działających przy naszej parafii, złożył Ci życzenia z okazji zbliżających się Twoich imienin, zacząłem zastanawiać się co mam powiedzieć, czego Ci życzyć?
W poszukiwaniu treści życzeń natknąłem się na pracę ks. Marka Dziewieckiego pt. „Święty Józef – psychospołeczny portret dojrzałego mężczyzny”
„Gdy zestawimy wszystkie cechy, które odkrywamy w osobowości i postawie św. Józefa, to możemy bez wahania potwierdzić, że jest to najwspanialszy mężczyzna w historii ludzkości. Właśnie dlatego w niniejszej analizie jego cech i zachowań najczęściej powtarzało się słowo: niezwykły. Święty Józef to wierny i posłuszny przyjaciel Boga, to człowiek sumienia i modlitwy, to ktoś zatopiony w ciszy, zdolny do głębokiej refleksji i wielkiej wrażliwości moralnej.
Św. Józef to także ktoś zdolny do głębokiego komunikowania się z samym sobą i z drugim człowiekiem. Ma odwagę prowadzenia trudnych rozmów i wsłuchiwania się w słowa oraz w ciszę drugiego człowieka. Nie podejmuje pochopnych decyzji. Nie kieruje się spontanicznymi odruchami. Nie ucieka od trudnych pytań i od twardej rzeczywistości. Józef ma odwagę mierzyć się z prawdą o sobie, szukać swego powołania i realizować je w sposób heroiczny. Potrafi zawierzyć Bogu i zaufać człowiekowi.”
Czytając ten tekst uderzyła mnie myśl, że wiele wymienionych cech i zachowań Świętego Józefa można dostrzec w Tobie i Twoim postępowaniu.
Nasze życzenia, a zarazem nasza prośba; rozwijaj nadal te dobre cechy, które charakteryzują Świętego Józefa i nie ulegaj pokusom, których nie brakuje. Niech Twój Święty i niezwykły patron zawsze ma Cię w swojej opiece i prowadzi szczęśliwie po ścieżkach życia wiodących do świętości.
Zapewniamy o naszej modlitwie, która jest i będzie wsparciem duchowym, a jako wsparcie dla ciała zechciej przyjąć te skromne podarunki: słynny już chleb Marka i kilka mniej słynnych dodatków do niego.