MAZURY 2015

W ostatnim tygodniu wakacji, po raz szósty już, odbył się cykliczny żeglarski rejs mazurski. Tym razem pod hasłem: SPACERKIEM WOKÓŁ GIŻYCKA.

W tym roku wzięło udział 16 żeglarzy na 4 łodziach. Wśród uczestników było 9 Rycerzy Kolumba, w tym Wielki Rycerz Rady 14000, Współkapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce oraz Kapelan Rady 14000.

Z naszej Swoszowickiej parafii wzięło udział 4 żeglarzy, w tym dwóch sterników.

Zgodnie z przyjętym hasłem, trasa obejmowała pływanie na jeziorach Niegocin, Boczne i Jagodne (na południe od Giżycka) oraz Kisajno, Dargin, Sztynorckie i Dobskie (na północ od Giżycka).

W tym roku mieliśmy rekordową liczbę bindug (aż 4), czyli dzikich miejsc postojowych, przy których można zapalić ognisko, podelektować się ciszą i wspaniałymi zachodami lub wschodami słońca. Bindugi to również wyzwanie dla żeglarzy, gdyż wymaga umiejętności, przewidywania i pomysłowości w bezpiecznym dobijaniu do brzegu oraz wzajemnej współpracy.

Podczas rejsu odwiedziliśmy Sztynort, w którym smakowaliśmy wspaniale przyrządzone ryby takie jak szczupaki, sandacze, liny czy mazurskie sielawy.

Pogoda była rewelacyjna. Nie tylko było bardzo ciepło, ale również przez cały rejs wiał dobry, czasem nawet zbyt mocny wiatr (przeciętnie 2-3B w porywach do 5B). Przy tym niezwykle ciepła woda w jeziorach (20-22C), która zachęcała do częstych kąpieli.

Na zakończenie rejsu, Mazury pożegnały nas drobnym deszczem, jakby nie chciały naszego odjazdu.

Jak zwykle każdy rejs to niezapomniane wrażenia. Wyjątkowe, niepowtarzalne przeżycia i dla wszystkich nauka pokory przed siłami natury. Czy znów tam pojedziemy? Zobaczymy.

Wojciech Michno

Komandor Rejsu