MAZURY 2016

W rok 2016, bracia żeglarze, zebrani pod banderą Rycerzy Kolumba, podzielili się dwie grupy. Pierwsza, pod przewodnictwem ks. Sebastiana Nowickiego, pod koniec sierpnia, poznawała uroki pływania rzecznego, pokonując pętlę Żuław na jachtach motorowych.

Z kolei druga grupa, w pierwszym tygodniu września, delektowała się ciszą i wspaniałą atmosferą, spędzając czas na łodziach żaglowych. Na obu rejsach znowu witaliśmy nowych adeptów sztuki żeglarskiej i nasze grono uczestników rejsów od roku 2010 przekroczyło już 30 osób.

W tym roku zdecydowaliśmy się na oswajanie z największym jeziorem Mazur. Z pełnych sześciu dni żeglowania, aż cztery odbywało się po Śniardwach.

Szczegółowy plan rejsu:

- sobota- odbiór łodzi- Mikołajki, jez. Mikołajskie, nocleg - Binduga "W zatoce",

- niedziela - jez. Mikołajskie, Tałty, Msza św. na jeziorze, jez. Ryńskie, nocleg - port Ryn (Ekomarina)

- poniedziałek - jez. Ryńskie, Tałty, Mikołajskie, Bełdany, - nocleg- binduga niedaleko promu

- wtorek - jez. Bełdany, Śniardwy - Przeczka - Okratowo - Popielno, nocleg - port Popielno

- środa - Śniardwy - Popielno-wyspa Czarci Ostrów - Bramka Sekstyńska, jez. Seksty, Kaczerajno, nocleg- binduga na płw. Zagon

- czwartek - jez. Kaczerajno, Seksty, Śniardwy - Bramka Sekstyńska - Popielno , nocleg - port Popielno

- piątek - Śniardwy - Popielno- Przeczka, Bełdany, Mikołajskie, nocleg - binduga naprzeciw portu

- Sobota - Mikołajskie, zwrot łodzi - port Mikołajki

W rejsie żaglowym uczestniczyły dwie łodzie i 9 żeglarzy, z czego aż 7 z parafii Swoszowice i 6 Rycerzy Kolumba Rady 14000.

Jak zwykle niezapomniane chwile, wspaniała atmosfera, fantastyczny relaks i uspokojenie od codzienności.  Pogoda nas zaskoczyła spokojnym wiatrem i gorącym wyżem.

Kolejne plany już są. Następny rok chcemy jeszcze dłużej spędzić pod żaglami. Tym razem planujemy powrót na część północną.

Wojciech Michno

Komandor Rejsu