MAZURY 2018 – WIOSNA

W ramach Swoszowickiego Klubu żeglarskiego "Ósemka", pod banderą Rycerzy Kolumba, w drugim tygodniu maja 2018 r, odbył się kolejny rejs szkoleniowy po Mazurach. Udział wzięły 4 osoby, w tym 3 z patentami żeglarskimi. Kolejny raz czarterowaliśmy Antilę 26cc z portu AZS Wilkasy pod szyldem SY MUNDI. Pierwotnie plany przewidywały pływanie po jeziorze Tajty oraz Kisjano, Dargin, Dobskie, ale ze względu na ciągnący się drugi rok remont kanału Niegocińskiego, popłynęliśmy w kierunku Rynu.

Pierwszą noc spędziliśmy w porcie w Rydzewie, aby w niedzielny poranek wziąć udział we Mszy św. w pobliskim kościele parafialnym p.w. św. Andrzeja Boboli, którego historia sięga 1580 roku. Dzięki uprzejmości proboszcza ks. Sławomira Kudrawca, Msza św. została odprawiona w intencji ks. Marka Leśniaka, naszego kolegi, żeglarza, a także m.in. kapelana Rycerzy Kolumba Rady 14000, który zmarł nagle w sierpniu zeszłego roku.

Kolejne godziny i dni spędziliśmy na wodzie, ćwicząc łatwiejsze i trudniejsze manewry oraz oglądając przy okazji wyjątkową w tym roku wiosnę. Ćwiczyliśmy zwroty na otwartym jeziorze oraz w wąskich zatokach, podejścia z wiatrem i pod wiatr na bindugi. W porcie Ekomarina w Rynie, zupełnie pustej po długim weekendzie, ćwiczyliśmy parkowanie w różnych ustawieniach. Z trudniejszych elementów uczyliśmy się hamowania żaglami, pływania na żaglach na wstecznym, dryfowania, overholung, korzystanie ze szpringów, pływania w stałej odległości od brzegu kanału i odczytywania kierunku wiatru na wodzie.
Pogoda podczas rejsu była wyśmienita. Gorąco, niemal bezchmurnie, ale wietrzne. Do tego wspaniała kuchnia, pod wodzą Stanisława Moskala. Idealne warunki do nauki i wypoczynku.

Oby tak zawsze... i do zobaczenia na kolejnym rejsie.

Wojciech Michno
Komandor Rejsu