CHÓR MILLENNIUM

CHÓR MILLENNIUM W ZAMOŚCIU

Tuż po Bożym Ciele, w pierwszy czerwcowy weekend, Chór Millennium wraz z zaprzyjaźnionym Chórem Eligiusz ze Świątnik Górnych, wybrał się na wycieczkę do Zamościa. Pomysłodawcą był dyrygent obu chórów p. Lucjan Dmytrzak a honorowym gościem był nasz ks. Proboszcz – Józef Palenica.
Wedrówkę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem w sobotę, aby przez Sandomierz i Szczebrzeszyn, w godzinach południowych, stanąć u bram „miasta idealnego”, którego twórcą był Hetman Jan Zamoyski.
Zamość – powstał w II połowie XVI wieku, jako najdoskonalsze marzenie renesansowych urbanistów. Centralnie wyznaczony rynek, na którym główne miejsce zajmuje okazały Ratusz, a tuż obok przepiękne kamienice ormiańskie. Dalej Akademia, Pałac Zamoyskich otoczony wspaniałym parkiem, kościół św. Katarzyny, w którym przechowywano w 1939 roku "Hołd Pruski" i monumentlna Katedra, w której mieści się mauzoleum rodowe Zamoyskich.
Miasto otoczone zostało systemem fortyfikacji z 7 bastionami i 3 bramami. Nigdy nie zostało zdobyte. W latach 1825-31 została wniesiona Rotunda, która broniła twierdzy od południa. W czasie II wojny światowej Rotunda była miejscem kaźni i zagłady tysięcy ofiar. Starówka Zamojska od 1992 roku wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dzięki uprzejmości ks.Proboszcza Adama Krzysztofa Firosza, oba chóry miały zaszczyt poprowadzić oprawę muzyczną w Katedrze Zamojskiej podczas niedzielnej Mszy św., a także wystąpić z koncertem pieśni o charakterze religijno–patriotycznym.
Po koncercie, w godzinach południowych opuściliśmy Zamość i w drodze powrotnej odwiedziliśmy Leżajsk. Tam w Bazylice Zwiastowania NMP można podziwiać wspaniałe, bogato zdobione wnętrza z pogranicza renesansu i baroku. Perełką zaś jest niepowtarzalny – unikatowy na skalę światową - zespół organowy wykonany w nawie głównej oraz obu nawach bocznych. Tylko tutaj możliwe jest jednoczesne granie na tym instrumencie przez 3 organistów.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domów, z naturalnym przeświadczeniem, że Bazylikę Leżajską powinniśmy odwiedzić jeszcze raz i odczuć na własnej skórze mocne brzmienie cudownego instrumentu.

Opracowanie W.M.
Zdjęcia W.M. i L.D.

Picasa Web Albums
  • Kliknij obrazek