MSZA ŚWIĘTA TRYDENCKA
ZA Ś. P. + KS. KAMILA KOWALCZYKA

/ kliknij obrazek /

We czwartek 24 września w naszym kościele parafialnym miała miejsce Msza św. requiem, a po niej egzekwie przy pustym katafalku za śp. ks. Kamila Kowalczyka. Celebracja odbyła się według Mszału św. Jana XXIII z 1962 r. (Liturgia w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego tzw. liturgia trydencka, w której ks. Kamil wielokrotnie składał Najświętszą Ofiarę).
Msza św. była sprawowana versus Deum, czyli przodem do Pana Boga, a tyłem do ludzi. Językiem tej liturgii jest łacina, obecna w Kościele Zachodnim już od IV w.n.e. Całej celebracji towarzyszył śpiew chorału gregoriańskiego. Niektóre śpiewy Mszy św. requiem powstały w IX w.n.e. Liturgia zwana potocznie przedsoborową, pozwalała w szczególnych wypadkach podczas requiem ustawiać pusty katafalk przed ołtarzem i przeprowadzić egzekwie. Było to wówczas, gdy ktoś został pochowany zaraz po śmierci lub w ogóle nie było ciała, również w dniu trzecim, siódmym i trzydziestym od momentu śmierci, a także w każdą jej rocznicę. Ewentualnie na usilną prośbę wiernych można było wstawić pusty katafalk w inne dni niż przepisane w prawie liturgicznym.
Ważnym elementem czwartkowej Mszy św. requiem były momenty ciszy. Specjalnie nie śpiewano dodatkowych pieśni, ani też nie było akompaniamentu organowego. Miało to sprawić, że człowiek uczestniczący w tej żałobnej uroczystości miał czas na zadumę, nad śp. ks. Kamilem, ale także nad swoim życiem. Patrząc na pusty katafalk można było pomyśleć, że kiedyś przyjdzie moment, kiedy trumna z naszym ciałem na nim spocznie. Co wówczas powiem Bogu? Jakie uczynki przedstawię Panu Życia i Śmierci? Czy oby jestem gotowy na ten dzień? Myślę, że każdy z uczestników przeżył na swój sposób Mszę św. i egzekwie przy katafalku.
Szczególne podziękowania należą się tym wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tej celebry a w szczególności Fundacji św.Grzegorza Wielkiego, ministrantom oraz scholi gregoriańskiej. Więcej informacji o działalności naszego duszpasterstwa można znaleźć na stronie http://mszatrydencka.krakow.pl/.

/ ks. Kacper Nawrot /