OSIEDLE SWOSZOWICE

RODOWÓD SWOSZOWIC

Park Uzdrowiskowy

Rodowód Swoszowic sięga XIV wieku. Kodeks Tyniecki z 1362 r. zamieszcza pierwsze wzmianki o Swoszowicach, wsi podkarpackiej, położonej w pagórkowatej okolicy. W XIV wieku na tych terenach założono pierwsze kopalnie siarki, eksploatacja których przynosiła znaczne dochody skarbowi państwa. Ślady tych kopalń istnieja dotychczas w postaci wyrobisk i hałd. W tych czasach znane już były na tych terenach źródła siarczane. O wykorzystywaniu wód siarczanych z tych źródeł do kąpieli leczniczych, stosowanych w Swoszowicach już w początkach XV wieku, donosi "Przewodnik po Uzdrowiskach" z 1878 r. Pierwsze informacje o leczniczych walorach tych wód siarczanych pochodzą z XVI wieku, zamieszczone w dziele "O Cieplicach" Wojciecha Oczko, nadwornego lekarza Stefana Batorego. Najlepszym okresem rozwoju zdroju w Swoszowicach były lata 1800-1831r. kiedy Dr Radwański wykupił znaczny obszar gruntów w Swoszowicach i w 1811 r. wybudował Zakład Kąpielowy, wyposażając go w urządzenia istniejące do dzisiaj. Wybudował również budynki dla gości przebywających na leczeniu w Swoszowicach. W tym okresie Swoszowice stają się również miejscowością rekreacyjno-wypoczynkową, znana z licznych rozrywek. Tutaj odbywały się wspaniałe bale i zabawy. Uzdrowisko Swoszowice tetniące życiem w tym okresie, przyciągało nie tylko chorych ale również amatorów rozrywek i wypoczynku. W okresie Powstania Listopadowego nastapił przejściowy okres mniejszego zainteresowania tym uzdrowiskiem. Od 1859 r. zaznaczył się ponowny rozwój Swoszowic, kiedy Dr Dietl (pionier balneologii w Polsce), zawiazał Spółkę Zdrojowisk Krajowych. Był on wielkim orędownikiem rozwoju Swoszowic. Od 1875r. linia kolejowa usprawniła komunikację ze Swoszowicami. W okresie I Wojny Światowej Uzdrowisko zostało w znacznym stopniu zniszczone, ale w latach międzywojennych nastąpiło ponowne ożywienie jego działalności. Czasy po II Wojnie Światowej to okres stagnacji i niespełnionych planów rozwojowych tego Uzdrowiska.

SWOSZOWICE DZIŚ

Park Uzdrowiskowy

Swoszowice z okolicami należą pod względem geograficznym do Pogórza Wielickiego, stanowiacego najbardziej na północ wysunięty kraniec Karpat. Położone są w południowo-wschodniej części byłej dzielnicy administracyjnej Kraków-Podgórze, a obecnie X Dzielnicy Samorządowej. Przez północno-zachodnie obrzeża Osiedla przepływa rzeka Wilga - prawobrzeżny dopływ Wisły. Klimatycznie obszar ten jest zdecydowanie korzystniejszy w stosunku do innych części miasta Krakowa. Nie jest to obszar inwersyjny. Nie ma tutaj zakładów przemysłowych. Brak jest wiekszych tego typu obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie. Obszar Swoszowic należy do stref leżących poza głównymi kierunkami wiatrów przenoszących zanieczyszczone powietrze. Swoszowice powiązane są z podstawowym układem komunikacyjnym Krakowa poprzez ulice Kąpielową i Myślenicką i ulicę Zakopiańską. Obszar osiedla o powierzchni ok.400ha zamieszkały jest przez około 3000 osób w około 800 posesjach.