PIELGRZYMKA SRK
CZERNA – PACZÓŁTOWICE

/ kliknij obrazek /

Na podsumowanie i podziękowanie za bieżący rok działalności Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w naszej parafii odbyliśmy w dniu 7 lipca 2018 r. pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel w klasztorze oo. Karmelitów Bosych w Czernej oraz Matki Bożej Paczółtowskiej – pod przewodnictwem duchowego opiekuna Koła ks. prob. Józefa Palenicy. Chcieliśmy również u Źródeł zaczerpnąć inspiracji do pracy przyszłorocznej. Zachęceni słowem Bożym w czasie Mszy św., w której uczestniczyliśmy wraz z ok. 40 osobową grupą zaangażowanej młodzieży oazowej modliliśmy się by Pan Jezus otworzył nasze oczy wiary i uszy byśmy Go zobaczyli i usłyszeli na nowo w sakramencie Eucharystii i w naszym codziennym życiu, patrzącego na nas z tak wielką miłością.
Oba odwiedzane miejsca są pięknie położone blisko Krzeszowic i obfitują w wiele pamiątek. W Czernej cudami słynący, 30 lat temu koronowany obraz Matki Bożej Szkapleżnej z Góry Karmel jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie i z nadania papieskiego związane są z nim te same odpusty co i w Rzymie. W bocznej kaplicy pod ołtarzem pochowane są doczesne szczątki św. Rafała Kalinowskiego odnowiciela zakonu karmelitańskiego po kasacie w czasie zaborów, wytrwałego spowiednika a przed wstąpieniem do zakonu uczestnika powstania styczniowego, zesłańca. W Paczółtowicach w późnogotyckim drewnianym kościółku o bogatym, pięknym wystroju i długiej historii znajduje się w głównym ołtarzu, wcześniejszy, cenny, gotycki, koronowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na tle słońca. Tutaj modliliśmy się na różańcu w intencjach rodzin naszej parafii.
Bóg zapłać organizatorom i współuczestnikom pielgrzymki za możliwość jej przeżycia.

Barbara Pindelska
Sekretarz Koła