PIELGRZYMKA SRK DO IGOŁOMII

/ kliknij obrazek /

18 listopada 2017 r. w okresie kończącym Rok św. Brata Alberta zrealizowaliśmy wyjazd pielgrzymkowy do Igołomi by poznać miejsce urodzenia Adama Chmielowskiego – Brata Alberta. W Igołomi – Wawrzeńczyce siostry albertynki mają dom dla starszych i chorych sióstr na terenie gdzie znajdowała się komora celna na granicy zaboru rosyjskiego. W niej w latach 1845–1846 pracował jako naczelnik Wojciech Chmielowski ojciec przyszłego świętego i tutaj w jego mieszkaniu służbowym przyszedł na świat Adam 20 sierpnia 1845 r. Na miejscu zburzonej komory celnej w nowym budynku siostry urządziły nieduże muzeum w dwóch salach. Wnętrze muzeum zostało podzielone na część audiowizualną i ekspozycyjną. Po obejrzeniu filmu i naściennej projekcji przybliżających nam biografię i dzieło św. Brata Alberta, zwiedziliśmy zaaranżowane wnętrze komory celnej z okresu zaboru rosyjskiego z zabytkowym wyposażeniem oraz sąsiadującą z nią rekonstrukcję pokoju mieszkalnego rodziny naczelnika. W nim zgromadzono pamiątki i meble w większości pochodzące z połowy XIX wieku przybliżające klimat jaki mógł panować w domu rodziny Chmielowskich. Najważniejszym eksponatem wystawy jest kopia wpisu z księgi metrykalnej parafii igołomskiej dotycząca chrztu Adama Chmielowskiego w dniu 26 sierpnia 1845 r. Wiele informacji o patronie muzeum, jego dziele, pracach malarskich z czasów młodości a także o postaci bł. Bernardyny Jabłońskiej – współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Albertynek przekazała nam siostra przewodniczka. Po przejściu do kaplicy z obrazem z kanonizacji św. Brata Alberta uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez ks. Proboszcza. W homilii ks. Proboszcz zwrócił nam uwagę na trzy aspekty związane z duchowością i charyzmatem św. Brata Alberta, który wsłuchiwał się w Słowo Boże i realizował je w życiu w sposób radykalny – zobaczył w ubogich Chrystusa. Dał nam przykład czynnego miłosierdzia – stał się ubogim wśród ubogich, by im pomagać. W człowieku wykolejonym ratował godność ludzką. Ponadto już w marcu tego roku w ramach comiesięcznych spotkań otwartych SRK zorganizowaliśmy w domu parafialnym pokaz filmu Krzysztofa Zanussiego „Brat naszego Boga” według sztuki Karola Wojtyły pod tym samym tytułem, opowiadający historię opiekuna ubogich. Powstaniec, artysta malarz stał się szarym bratem, Bratem Albertem.
Barbara Pindelska