PIELGRZYMKA NA BAŁKANY
CHORWACJA, BOŚNIA I HERCEGOWINA, CZARNOGÓRA, ALBANIA,
MACEDONIA, SERBIA

18.09 – 28.09.2017 r.

/ kliknij obrazek /
/ Foto: Antoni Matuszko /
/ kliknij obrazek /
/ Foto: Józef Mitka // kliknij obrazek /
/ Foto: Ryszard Orliński /


Na pielgrzymim szlaku na Bałkanach przebywaliśmy od 18 września do 28 września br. Pielgrzymowaliśmy przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię, Macedonię i Serbię. Poznawaliśmy wiele narodów, kultur, religii, tradycji i obyczajów, krajobrazów ukazujących całe piękno tego regionu.
Spotkaliśmy się z wielką życzliwością mieszkańców nawiedzanych krajów. W krajach tych katolicy stanowią zdecydowaną mniejszość. Chorwacja pozostaje katolicka, a mieszkańcy pozostałych krajów są wyznawcami prawosławia natomiast w Albanii głownie islamu. Mimo to mieliśmy możliwość uczestniczenia we mszach świętych celebrowanych prawie zawsze w kościołach lub sanktuariach.
W Chorwacji nawiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Mariji Bistricy potem pojechaliśmy do Bośni i Hercegowiny spotkać się z Matką Bożą w Medżugorje i ponownie wróciliśmy do Chorwacji by zobaczyć zabytkowe miasto Dubrownik.
Kolejnym etapem naszego pielgrzymowania była Czarnogóra i jej główne atrakcje Budva (stolica), Botoka Kotorska (jedyny fiord w południowej Europie), Kotor (średniowieczne miasto), Cetinija (dawna stolica z monastyrem, w którym czczona jest relikwia Św. Jana). Mieliśmy też możliwość zobaczenia z wybrzeża dawnego średniowiecznego miasteczka Svety Stefan położonego na maleńkiej wyspie połączonej wąskim przesmykiem ze stałym lądem.
W Albanii zwiedzaliśmy Szkodor, które podczas pielgrzymowania odwiedził Św. Jan Paweł II, Kruje (słynące z orientalnego targu) oraz Tiranę (stolicę).
W Macedonii zachwycaliśmy się Ohrydą oraz bizantyjskimi monastyrami położonymi wokół Jeziora Ohrydzkiego. Zwiedziliśmy też stolicę Macedonii – Skopje, w której nawiedziliśmy sanktuarium błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.
Ostatnim etapem naszej pielgrzymki była Serbia, udaliśmy się do Monastyru Zica z XIII w., (pierwszej siedziby zwierzchników cerkwi prawosławnej po uzyskaniu przez Serbię niepodległości), a następnie do stolicy Serbii Belgradu, gdzie mieliśmy możliwość przebywać w soborze św. Sawy, patrona Serbii.
Po 11 dniach podróży szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów ubogaceni w niezapomniane przeżycia i wrażenia z pielgrzymiego szlaku.
Maria LembasPowrót do strony głównej