Z PIELGRZYMKĄ PRZEZ BESKID WYSPOWY

/ Zdjęcia: Anna Mieczkowska/

Od wielu lat, tradycją parafii jest coroczne pielgrzymowanie do różnych miejsc kultu religijnego. Tym razem (5 września 2015), wybraliśmy się na jednodniową pielgrzymkę do Wiśnicza Nowego, Lipnicy Murowanej, Pasierbca i Limanowej.
W Wiśniczu Nowym nawiedziliśmy XVII – wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ufundowany przez Stanisława Lubomirskiego, a także jeden z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjalno – barokowej w Polsce – zamek Kmitów i Lubomirskich, którego początki sięgają XIV wieku.
Kolejnym etapem naszego pielgrzymowania była Lipnica Murowana, a w niej trzy kościoły: Św. Szymona – wywodzącego się z tej miejscowości, Św. Leonarda – wpisanego na listę UNESCO i Św. Andrzeja. Tu też mogliśmy delektować się słynnymi „bułeczkami Św. Szymona”, których wypiek, wg starej receptury przypomina o piekarskiej rodzinie tego Świętego.
Ukoronowaniem doznań estetycznych i duchowych był Pasierbiec, miejscowość, z której roztacza się przepiękna panorama na cały Beskid Wyspowy. Tu, przy pięknej, słonecznej pogodzie i w urokliwej scenerii, odprawiona została droga krzyżowa, a następnie, w Sanktuarium pw. Matki Bożej Pocieszenia – msza św. w intencji nas pielgrzymów, naszych rodzin i parafian.
Ostatnim etapem pielgrzymki była Limanowa, z Bazyliką pw. Matki Boskiej Bolesnej i wystawą replik figur NMP z całego niemal świata, a także muzeum z pamiątkami religijnymi i regionalnymi.
Za zorganizowanie krótkiej, a jakże ciekawej wyprawy w mniej znane dotychczas miejsca kultu religijnego, w imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękuję Księdzu Proboszczowi Józefowi Palenicy. Szczęść Boże!
/ Anna Mieczkowska /