PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO SANKTUARIÓW PODLASIA ORAZ ŚLADAMI POLSKICH ŚWIĘTYCH.


/ Zdjęcia: Józef Mitka/
/ Zdjęcia: Anna Mieczkowska/

Program dwudniowej pielgrzymki obejmował pięć miejscowości:
Górę Kalwarię gdzie mogliśmy modlić się w kościele „na Mariankch” pw. Opatrznosci Bożej przy znajdującym się tam grobie świętego założyciela Zgromadzenia Księży Marianów o. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego – w przeddzień jego kanonizacji w Rzymie.
Sokółkę – miało tu miejsce wydarzenia eucharystyczne w październiku 2008 r. w Sokólskiej Kolegiacie. Tam w kaplicy Matki Bożej Różańcowej wystawiona jest obecnie kustodia z Cząstką Ciała Pańskiego. Uczestniczyliśmy w Eucharystii i mogliśmy przez chwilę kontemplować cudowną Hostię. W Sokółce współistnieją trzy kultury i religie (katolicyzm, prawosławie i islam). Zwiedziliśmy czynny meczet tatarski, który jest zabytkiem historycznym.
Różanystok – sanktuarium – obecnie pod opieką o.o. salezjanów – z łaskami słynącym Obrazem Matki Bożej Różanostockiej Wspomożycielki, ukoronowanym koronami papieskimi 28.06.1981 r. Tu uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy św. Nocowaliśmy w podominikańskim klasztorze z 1662 r.
Świętą Wodę – to rozbudowujące się obecnie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej o 300 letniej burzliwej historii. Znajduje się tam Góra Krzyży i Kalwaria Świetowodzka. Ofiarowaliśmy Matce Bożej Bolesnej nasze intencje w znaku Krzyża i w znaku kamienia.
Białystok – dokładnie 5 czerwca, 25 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił samodzielną Diecezję Białostocką (wcześniej należała do Wilna). Odwiedziliśmy kościółek i dom w którym modlił się, pracował i zmarł bł. Ks. Michał Sopoćko w latach 1947 – 1975. W nowym kościele Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku modliliśmy się przy grobie bł. Michała Sopoćki.

Pielgrzymka była bardzo bogata w przeżycia duchowe i poznawcze. Zdecydowana większość uczestników odwiedziła te miejsca po raz pierwszy. W każdym z odwiedzanych miejsc mogliśmy zapoznać się z jego historią związaną z trudną historią tej części Polski. Na Podlasiu zachowało się wiele lasów, powietrze jest więc czyste i świetnie służy szybkiej regeneracji sił. Program był intensywny, wymagał odpowiedniej organizacji by dobrze wykorzystać czas. Atmosfera radosna i serdeczna był czas na modlitwę i wspólne śpiewanie. Wróciliśmy z porządnie „naładowanymi akumulatorami”. Ksiądz proboszcz Józef Palenica był pomysłodawcą, organizatorem i pilotem tej wspaniałej pielgrzymki.
Serdeczne Bóg zapłać od wszystkich uczestników.

Barbara Pindelska



Powrót do strony głównej