40–LECIE POWSTANIA DOMU KSIĘŻY CHORYCH

W KRAKOWIE–SWOSZOWICACH

/ Foto: Joanna Adamik–Archidiecezja Krakowska /
/ kliknij obrazek /

„Dom Księży Chorych powstał z inicjatywy ks. Stanisława Żaka, który był dotknięty cierpieniem i postanowił, że koniecznym jest stworzenie miejsca, w którym starsi i chorzy duchowni mieliby zapewnioną odpowiednia opiekę. Dzięki pomocy krewnych oraz innych kapłanów udało się zrealizować ten zamiar, a dom rozpoczął swoją działalność 1 czerwca 1979 roku. Pierwszymi mieszkańcami byli biskupi hiszpańscy i portugalscy, którzy przybyli do Krakowa z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Następnie zamieszkali w nim chorzy i starsi księża. Na prośbę ówczesnego metropolity krakowskiego, kardynała Franciszka Macharskiego opiekę nad nimi sprawują od początku siostry Albertynki. Ks. Stanisław Żak pracował w Domu Księży Chorych aż do swojej śmierci, rozbudowując go i dbając o niego. Jego następcą został ks. prałat Ryszard Luber. On także podjął wszelkie starania, by powiększyć i usprawnić placówkę. Ostatnie remonty sprawiły, że dom został wyposażony w kolejne pomieszczenia oraz niezbędne udogodnienia, np. windę. Przez kardynała Franciszka Macharskiego Dom Księży Chorych w Swoszowicach zwany był Sanktuarium Cierpienia.”
Justyna Tyrka – Archidiecezja Krakowska