STOWARZYSZENIE RODZIN KATOLICKICH

STOWARZYSZENIE RODZIN KATOLICKICH W WADOWICACH I STRYSZAWIE

/ Zdjęcia: Anna Mieczkowska /

W dniu 13 września członkowie Stowarzyszenia udali się w miejsca związane z Św. Janem Pawłem II, Św. Rafałem Kalinowskim i Służebnicą Bożą Kunegundą Siwiec. W Wadowicach – „mieście, w którym wszystko się zaczęło” – w domu rodzinnym Św. JP II mieliśmy okazję obejrzeć stałą ekspozycję muzealną z pamiątkami i relikwiami Świętego oraz pomodlić się w Kościele parafialnym, w miejscu chrztu naszego Świętego Papieża.
Będąc w Wadowicach, skierowaliśmy się także do Klasztoru Karmelitów Bosych, gdzie w Sanktuarium Św. Józefa znajdują się relikwie Św. Rafała Kalinowskiego – założyciela Klasztoru oraz cela, w której żył i umarł.
Kolejnym etapem naszej krótkiej wyprawy była Stryszawa, miejscowość malowniczo rozciągająca się wśród gór i lasów. Tu, w części miejscowości zwanej Siwcówką, w niewielkim domku żyła Służebnica Boża Kunegunda Siwiec, o której wyniesienie na ołtarze zabiega Diakonia Przyjaciół jej imienia. Tu znajduje się też Klasztor Sióstr Zmartwychwstania, z kaplicą, w której modliła się „Kundusia” (tak pieszczotliwie nazywana przez miejscowych) oraz dom, w którym przebywał wielokrotnie Prymas Kardynał Stefan Wyszyński. Na zakończenie pobytu w miejscu związanym z Kunegundą Siwiec, odwiedziliśmy Kościół Św. Anny w Stryszawie i miejsce jej pochówku na tutejszym cmentarzu.

Anna Mieczkowska