VADEMECUM KATOLIKA

POSTY I CZAS POKUTY

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Zachęcamy też, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich między 18 i 60 rokiem życia. Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od katolika podjęcia innych form pokuty. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie wielkiego postu. Przypominamy w ten sposób wszystkim uczestnikom zabaw oraz tym, którzy je organizują, by uszanowali dni pokuty, a zwłaszcza czas Wielkiego Postu.

ŚWIĘTA Z OBOWIĄZKIEM UCZESTNICZENIA WE MSZY ŚWIĘTEJ

Świętami nakazanymi w Polsce poza niedzielami są:
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia);
  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia);
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia);
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało);
  • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);
  • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

PRZYKAZANIA KOŚCIELNE

Aktualna wersja przykazań kościelnych zatwierdzona dla Polski przez Kongregację Nauki Wiary:

1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty

3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą

4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach

5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła