WIELKANOC 2010

WIELKA NIEDZIELA – ZMARTWYCHWSTANIE

Wielka Niedziela
Wielka Niedziela

Pan zmartwychwstał –
prawdziwie zmartwychwstał.

Alleluja !


WIELKA SOBOTA

Wielk Sobota
Wielka Sobota

Wielka Sobota jest centralnym dniem Triduum Paschalnego. Swój najgłębszy sens odnajduje w atmosferze czuwania u stóp Grobu Bożego i oczekiwania na cud zmartwychwstania dokonany przez Chrystusa w niedzielę wczesnym rankiem.
Tradycyjnie w Wielką Sobotę we wszystkich kościołach parafialnych od wczesnych godzin porannych święcone są pokarmy, spożywane następnie podczas wielkanocnego śniadania.
Całodzienna adoracja Grobu Chrystusa, trwa do samego wieczora. Po zmierzchu rozpoczyna się najbardziej uroczysta i symboliczna Liturgia – Wigilia Paschalna.


BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych

„Pascha Jezusa Chrystusa jako Baranka Nowego Przymierza stoi w centrum wiary (lex credendi) i całego roku liturgicznego (lex orandi). Z niej przeto czerpią swój sens i znaczenie wszystkie obrzędy, a zwłaszcza te, które składają się na celebrację Triduum Paschalnego. Wśród nich występuje obrzęd święcenia pokarmów i napojów wielkanocnych. Ma on ścisły związek genetyczny i treściowy z celebracją misterium paschalnego, niezależnie od tego, czy był (i czy jest) spełniany albo w samo święto Paschy (in Pascha) w łączności ze Mszą św. Wigilii Paschalnej, albo uprzedzająco i samoistnie przez całą W. Sobotę, a nawet już w W. Piątek, zawsze jednak z myślą o Niedzieli Wielkanocnej (pro Paschate).”

KS. MARIAN PISARZAK MIC


WIELKI PIĄTEK

BOŻE MÓJ, BOŻE, CZEMUŚ MNIE OPUŚCIŁ ?

Wielki Piątek
Wielki Piątek

Wielki Piątek upamiętnia wydarzenia z życia Jezusa od pojmania Go w ogrodzie Getsemani, aż do Jego śmierci na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie wolno sprawować Eucharystii, tak więc cały dzień trwają w kościołach drogi krzyżowe i adoracje Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Pod wieczór rozpoczynają się Uroczystości Wielkiego Piątku. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczyna procesja, podczas której panuje cisza. Po niej Liturgia Słowa, podczas której czytana ( śpiewana ) jest Męka Pańska z Ewangelii wg. św. Jana. Adoracja Krzyża, to odsłanianie przez Celebransa kolejno trzech ramion krzyża, za każdym razem wygłaszając aklamację: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Zgromadzony lud odpowiada klękając: "Pójdźmy z pokłonem". Po odsłonięciu ramion krzyża rozpoczyna się adoracja, podczas której kapłani i wierni poprzez ucałowanie krzyża oddają mu hołd. Śpiewamy pieśni wskazujące na mękę pańską spełnioną na krzyżu „W krzyżu cierpienie”, „Ludu Mój ludu”... itp.. Po adoracji Komunia Święta. Na zakończenie uroczystości, przy dźwięku kołatek, odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, gdzie odbywa się adoracja w ciszy.
Króluj nam Chryste!


WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek
Wielki Czwartek

W wielkoczwartkowy wieczór odprawia się tylko jedną, wieczorną mszę świętą z udziałem wszystkich kapłanów. Jest to tzw. msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna przeżycia Triduum Paschalnego.
Liturgia eucharystyczna Wielkiego Czwartku upamiętnia również moment ustanowienia Najświętszego Sakramentu – przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Prawo składania ofiary w imieniu społeczności wiernych Jezus przekazał apostołom i ich następcom. W ten sposób ustanowiony został także sakrament kapłaństwa.
Po uroczystej komunii świętej wiernych Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej tzw. kaplicy adoracji (ciemnicy). Obrzęd ten, zapowiada przeżycia, związane bezpośrednio z misterium Męki Pańskiej.


KONKURS PALM WIELKANOCNYCH ROZSTRZYGNIĘTY

Jak co roku w naszej Parafii w Niedzielę Palmową odbył się konkurs na palmę wielkanocną.

W kategorii – najwyższa – zwycięzcami okazali się:

  • Łucja Murzyn
  • Jakub Tabor
  • Kacper Wilgocki
W kategorii – najciekawsza – zwycięzcami okazali się:
  • Alicja Dzięgiel
  • Patryk i Ola Chełmeccy
  • Krzysztof i Wojciech Baniowscy

Wszystkim uczestnikom konkursu za trud i cierpliwość przy budowaniu palm wielkanocnych serdecznie dziękujemy.
Palmy, które przynieśliście do Kościoła jako symbol odradzającego się życia, były święcone podczas Liturgii Eucharystycznej, a cała wspólnota wiernych śpiewała w tym czasie: – „Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w Imię Pana! Błogosławiony Król Izraelski ” !
Takie same okrzyki radości wznosili mieszkańcy Jerozolimy na widok wjeżdżającego do miasta Jezusa na osiołku. Rzucali mu także pod nogi szaty oraz palmami wyścielali drogę. Na znak, że jest dla nich Odkupicielem, kimś bardzo ważnym. Kimś komu składają hołd i uwielbienie.


DROGA KRZYŻOWA

Droga Krzyżowa
Droga Krzyżowa ulicami osiedla

Krzyż jest świętością, to symbol zwycięstwa życia. W obecności Krzyża modlę się, kieruję moje prośby, rozterki i podziękowania za zesłane łaski.
Krzyż łączy niebo i ziemię, Boga i ludzi.