WIELKANOC 2011

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych

„Zwyczaj błogosławienia pokarmów stołu wielkanocnego jest drugorzędnym obrzędem liturgii wielkanocnej w stosunku do pierwszoplanowych sakramentów paschalnych, chrztu z bierzmowaniem i eucharystii. Należy jednak spojrzeć pozytywnie na fakt, że istnieje on do dziś, że jest praktykowany, i że funkcjonuje jako „wartość” świąteczna i rodzinna, w pewnej analogii do wieczerzy wigilijnej Bożego Narodzenia z opłatkiem poświęconym. Sam obrzęd posiada zatem rangę właściwą sakramentaliom, a pokarm poświęcony powinien być traktowany jako „eulogium” (gr. antidoron), co dobrze wyraża polski termin „święcone”. O wysokim szacunku dla poświęconego pokarmu wielkanocnego na terenie Polski historycznej świadczy przyznanie mu w pobożności ludowej wartości „ósmego sakramentu”. ”

KS. MARIAN PISARZAK MIC

DROGA KRZYŻOWA

Droga Krzyżowa
Droga Krzyżowa ulicami osiedla

„Ja jestem Bogiem, stworzenie.
Chodź za Mną, idąc Moimi Stacjami Drogi Krzyżowej.
Pragnij tylko Mnie przy każdej Stacji, Ja bowiem jestem na każdej z Nich.
Będę tam i chcę, abyś tam była; chcę, abyś przy nich przyklękała.”

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Picasa Web Albums
  • Kliknij obrazek
  • Wybirz opcje -"wyświetl wszystkie" - "pokaz slajdów"
  • Wybierz klawisz F11

KONKURS PALM WIELKANOCNYCH ROZSTRZYGNIĘTY

Jak co roku w naszej Parafii w Niedzielę Palmową odbył się konkurs na palmę wielkanocną.

W kategorii – najwyższa – zwycięzcami okazali się:

• Łucja Murzyn
  • Bartosz Gaweł
  • Joasia Surma
W kategorii – najciekawsza – zwycięzcami okazali się:
  • Michał Dzięgiel
  • Bartosz Pamuła
  • Kamil Piórecki
  • Szymon Masnar

Wszystkim uczestnikom konkursu za trud i cierpliwość przy budowaniu palm wielkanocnych serdecznie dziękujemy.

Wielki post – informacje

/ Kliknij obrazek /