WIELKANOC 2013

WIELKA NIEDZIELA

„Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”.
Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.
Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.”

Chrystus
zmartwychwstał !


Wielka Niedziela

Święto, świąt !

Zmartwychwstania Dzień !

Rozjaśnijmy twarz, ludy !

Pascha Pańska, Pascha !

Ze śmierci do Życia, i z ziemi do nieba, Chrystus Bóg Nas wiedzie, hymn zwycięstwa nucących. Niebiosa niechaj godnie cieszą się i ziemia niech się raduje, niech świętuje świat cały, widzialny i niewidzialny, albowiem Chrystus, radość nasza, zmartwychwstał.


WIELKA SOBOTA


Liturgia Światła (Światło)
Liturgia Słowa Bożego (Słowo)
Liturgia Chrzcielna (Woda)
Liturgia Eucharystyczna (Uczta)
Procesja rezurekcyjna (Świadectwo)

Wielka sobota


Będę śpiewał na cześć Pana
Który wspaniale swą potęgę okazał
Gdy konia i jeźdźca
Pogrążył w morskiej przepaści

Pan jest moją mocą i źródłem męstwa
Jemu zawdzięczam moje ocalenie
On Bogiem moim, uwielbiać Go będę
On Bogiem Ojca mego, będę Go wywyższał

Rzucił w morze rydwany faraona i jego wojsko
Wybrani wodzowie jego zginęli w Morzu Czerwonym
Przepaści ich ogarnęły
Jak głaz runęli w głębię

Wyprowadziłeś Lud swój
I osadziłeś na górze Twego dziedzictwa
W miejscu, które uczyniłeś swym mieszkaniem
Pan Bóg jest Królem na zawsze na wieki
Amen

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

„Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstanie przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego Zwycięstwa, abyśmy mogli radować się z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.”
Amen

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych

Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VIII wieku, ale w Polsce znany jest dopiero od XIV stulecia. W zależności od tradycji ludowych i symboliki chrześcijańskiej do koszyczka wkładano różne pokarmy. Początkowo święcono jedynie baranka wypieczonego z chleba, później zaczęto dokładać inne przysmaki. Dziś ważne jest, aby poświęconych zostało siedem podstawowych pokarmów: chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól.

Chleb
W tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa. We wszystkich kulturach jest pokarmem niezbędnym do życia. Chleb zawsze gwarantował pomyślność i dobrobyt.

Jajko
To symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. Kiedyś wierzono, że dzielenie się nim z bliskimi wzmacnia rodzinne więzy.

Wędlina
Jako składnik święconki ma zapewnić płodność i zdrowie.

Ser lub masło
Symbolizuje pozytywną zależność między człowiekiem a siłami przyrody. Przez to, że pochodzi od krów, owiec i kóz, ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych.

Sól
To życiodajny minerał. Wierzono, że odstrasza zło. Symbolizuje oczyszczenie i prawdę.

Chrzan
Obrazuje ludzką siłę i krzepę fizyczną. Ma również wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów.

Ciasto
Do święconki zostało włączone jako ostatnie. Symbolizuje umiejętności i doskonałość


WIELKI PIĄTEK

O Chryste Jezu, upadając przed Twoim krzyżem, uwielbiam Cię. „Mocy Boga”, Ty okazujesz się powalony słabością, by nas nauczyć pokory i zawstydzić naszą pychę. „O Kapłanie Najświętszy, Tyś przeszedł przez wszystkie nasze cierpienia, aby się upodobnić do nas i móc nam współczuć w naszych słabościach”. Nie zostawiaj mnie samemu sobie, ja bowiem jestem samą słabością; niech będzie we mnie Twoja moc, abym już nie mógł ulegać złu.
(K. Marmion: Chrystus w swoich tajemnicach 14)

Męka Pańska

„Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.”


WIELKI CZWARTEK

„Pierwszym dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Czwartek. Triduum rozpoczyna się celebracją Mszy Wieczerzy Pańskiej w wielkoczwartkowy wieczór. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów; Kapłaństwa i Eucharystii. Wspominamy, a zarazem upamiętniamy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Pięknie ukazują to słowa znanej pieśni: „Uczta Pańska jest pamiątką tej wieczerzy przed wiekami, kiedy Jezus w noc ostatnią w ręce ludzkie był wydany”.”

Msza Wieczerzy Pańskiej

„Msza święta Wieczerzy Pańskiej.
Jezus zaprasza nas – jak apostołów na swoją ostatnią wieczerzę. Daje nam swoje Ciało i Krew, wzywając jednocześnie abyśmy umocnieni tak wspaniałym darem służyli naszym braciom. Chrystus do końca umiłował nas wszystkich, dlatego też chce abyśmy w imię tej miłości miłowali się nawzajem. Ten dar jaki nam zostawił, a jakim jest Eucharystia, ma być źródłem z którego będziemy czerpać siłę do wypełnienia tego wezwania. Dlatego w chwili ciszy przygotujmy się teraz na przyjęcie Chrystusa w Komunii Jego Słowa i Ciała.”


DROGA KRZYŻOWA

„Pozwól mi, Panie, kroczyć Twoją drogą. Spraw, by stała się ona również moją. Daj mi odwagę, bym się nie przeraził tym, czego na tej drodze doświadczę. Pociągnij mnie za sobą. Razem będzie nam lżej. Pomóż zrozumieć, że mnie potrzebujesz.”

Droga Krzyżowa ulicami osiedla

KONKURS PALM WIELKANOCNYCH ROZSTRZYGNIĘTY

„Niedziela Palmowa – jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus wjechał do tego miasta, tylko po to, aby dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Tylko ten dostąpi zbawienia, „kto pójdzie za Nim” na serio – zaufa Jemu bezgranicznie, „bo godny zaufania jest Ten, który dał obietnicę”.
Wjedźmy razem z Jezusem do Jerozolimy i oddajmy Mu pokłon, bo tylko On jest prawdziwym Królem i Mesjaszem, który przychodzi w imię Pańskie”.

Mimo mroźnej zimy panującej tej wiosny, nie bacząc na mróz najwytrwalsi pospieszyli w Niedzielę Palmową poświęcić swoje piękne i bardzo wysokie palmy. Jak co roku w naszej Parafii odbył się konkurs na palmę wielkanocną.

W kategorii – najwyższa – zwycięzcami okazali się:

  • Kacper Wilgocki
  • Jakub Żółkoś
  • Bartosz Gaweł
W kategorii – najciekawsza a zarazem najprostsza – zwycięzcami okazali się:
  • Katarzyna Goryl
  • Małgosia Solecka
  • Olga Skrobacz

Wszystkim uczestnikom konkursu za trud i cierpliwość przy budowaniu palm wielkanocnych serdecznie dziękujemy.