WIELKANOC 2015

WIELKA NIEDZIELA 2015


/ kliknij obrazek/

„Bo wtedy, dwa tysiące lat temu, po śmierci i pogrzebie Chrystusa, przyszła taka chwila, gdy na wzgórzu Golgoty został tylko pusty, samotny, skrwawiony krzyż. Jezusa już na nim nie było. I nie dlatego, że odszedł, tylko dlatego, że w tym czasie zstępował już do otchłani, aby wyprowadzić ze śmierci do życia tych, których miłował. A ten samotny krzyż na Golgocie nie był już symbolem porażki i hańby, tylko znakiem zwycięstwa. I to jest najgłębsza prawda chrześcijaństwa.”

Karolina Kalinowska
/ Echo Swoszowickiej Parafii nr 70 /


WIELKA SOBOTA 2015


/ kliknij obrazek/

Wigilia Paschalna
„Główną celebracją Triduum Paschalnego, jak i całego roku liturgicznego, jest wieczorna (lub nocna) Wigilia Paschalna; najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Ze swej istoty jest ona nocnym czuwaniem (vigilare – czuwać) na cześć Pana, nawiązującym do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej (Wj 11-15), szczególnie zaś dla chrześcijan; do nocy zmartwychwstania Chrystusa. Wszystko po to, aby uświadomić sobie, iż jest to największe wydarzenie nie tylko w czasie świąt paschalnych – ale w całej historii ludzkości. To wydarzenie na naszych oczach urzeczywistni się, odżyje – wydarzy się na nowo w tą niezwykłą noc, zwłaszcza poprzez dwa sakramenty: chrzest oraz eucharystię. Liturgia ta pełna jest symboli; żyje symbolami i dzięki nim przekazuje nam prawdę o Nowym Życiu.”

ks. Piotr Lewandowski


BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH


/ kliknij obrazek/

W Wielką Sobotę błogosławimy pokarmy na stół wielkanocny. Przynosimy do kościoła tzw. święcone.
Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele.
Spożywanie posiłku jest czynnością świętą, dlatego módlmy się przed i po jedzeniu. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądźmy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielmy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń.
Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, dzielmy się nim wzajemnie.


WIELKI PIĄTEK


Ojcze, w Twe ręce składam ducha mego.


/ kliknij obrazek/

„Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa.”
Oto słowo Pańskie.


WIELKI CZWARTEK


/ kliknij obrazek/

Drodzy Księża!

W dniu w którym wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa w imieniu wszystkich parafian chciałbym Wam serdecznie podziękować za Opiekę nad nami i życzyć aby Bóg obdarzył Was darami i łaskami, które otrzymaliście przez święcenia kapłańskie, abyście byli dla ludzi widzialnym i autentycznym znakiem obecności Jezusa Chrystusa w świecie. Niech Wasze ręce będą zawsze zmęczone od sprawowania sakramentów i rozdzielenia Chleba Życia.
A Maryja, Nasza Matka i Matka Kapłanów niech będzie dla Was opiekunką i wsparciem w trudach życia kapłańskiego. Niech ziarno, które siejecie, przyniesie plon stokrotny.

Marek Wrona
Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich


DROGA KRZYŻOWA
ULICAMI OSIEDLA


„Jeśli kto chce iść za Mną,
niech weźmie krzyż swój,
a naśladuje Mnie”.


/ kliknij obrazek/

„Golgota jest jednym z ulubionych miejsc pątników. Wielu z nich krocząc po jej ścieżkach odprawia Drogę krzyżową, spotykając się w ten sposób z cierpiącym Chrystusem i Jego Bolesną Matką. Golgota sprzyja modlitwie, kontemplacji, rozmyślaniu nad własnym życiem, ale jest też przypomnieniem, że w życie każdego człowieka wpisane jest cierpienie. Chrystus na krzyżu jest nam bardziej bliski, łatwiej Go naśladować, jest w swoim cierpieniu solidarny z nami, tak samo jak my słaby i bezbronny.”


KONKURS PALM WIELKANOCNYCH ROZSTRZYGNIĘTY


„Gdy się zbliżali do Jerozolimy, do Betfage i Betanii na Górze Oliwnej, posłał dwóch spośród swoich uczniów i rzekł im: Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz przy wejściu do niej znajdziecie oślę uwiązane, na którym jeszcze nikt z ludzi nie siedział. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj! A gdyby was kto pytał, dlaczego to robicie, powiedzcie: Pan go potrzebuje i zaraz odeśle je tu z powrotem. Poszli i znaleźli oślę przywiązane do drzwi z zewnątrz, na ulicy. Odwiązali je, a niektórzy ze stojących tam pytali ich: Co to ma znaczyć, że odwiązujecie oślę? Oni zaś odpowiedzieli im tak, jak Jezus polecił. I pozwolili im. Przyprowadzili więc oślę do Jezusa i zarzucili na nie swe płaszcze, a On wsiadł na nie. Wielu zaś słało swe płaszcze na drodze, a inni gałązki ścięte na polach. A ci, którzy Go poprzedzali i którzy szli za Nim, wołali: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!”.

/ (Mk 11,1–19) /

/ kliknij obrazek/

Jak co roku w naszej Parafii w Niedzielę Palmową odbył się konkurs na palmę wielkanocną.

W kategorii – najwyższa – zwycięzcami okazali się:

  • Jakub Żółkoś
  • Oliwia Sturowicz i Patrycja Czyżowska
  • Batrtłomiej Pieron
W kategorii – najciekawsza – zwycięzcami okazali się:
  • Katarzyna Goryl
  • Artur Lech i Olga Lech
  • Agnieszka Kubica i Olga Skrobacz

Wszystkim uczestnikom konkursu za trud i cierpliwość przy budowaniu palm wielkanocnych serdecznie dziękujemy.