WIELKANOC 2018

uginają się stoły.

Leży jajko święcone
malowane farbami –
kto też dzisiaj tym jajkiem
będzie dzielił się z nami?

A więc ojciec i matka –
oni pierwsi najpewniej,
potem bracia i siostry,
i sąsiedzi i krewni,

Potem... nie wiem kto dalej,
a odgadnąć to sztuka
może jakiś gość z drogi
do drzwi chaty zapuka.

Może dziadziuś zgrzybiały,
co się modli w kościele?
To się także tym jajkiem
z biednym dziadkiem podzielę.

Maria Konopnicka

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

/ kliknij obrazek /

Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie.

WIELI CZWARTEK
MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
DZIEŃ KAPŁAŃSTWA
PRZYJĘCIE NOWYCH MINISTRANTÓW

Drodzy kapłani!
Bóg obdarzył nas wielką łaską stawiając Was na naszej drodze. Dziękujemy, że jesteście z nami i dla nas.
Życzymy Warn łask Bożych, wytrwania na drodze, którą wybraliście, entuzjazmu i siły potrzebnej do głoszenia Radosnej Nowiny, a szczególnie opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.
Życzy służba liturgiczna.

Czcigodni Nasi Kapłani,
Ty Ks. Proboszczu oraz Ty Ks. Bartłomieju.
Z całego serca pragniemy, my parafianie podziękować Wam za posługę kapłańską na rzecz naszej społeczności. Nie każdy może cieszyć się z obecności kapłana w swojej miejscowości. Mamy ten komfort, że jest Was dwóch i jeszcze mamy kapłanów z Domu Księży Chorych. Za to dziękujemy z całego serca Panu Bogu.
Pilnie wsłuchujemy się w Słowo Boże, które nam przekazujecie, staramy się z niego korzystać i rozumieć na co dzień. Dzięki Wam Drodzy Kapłani widzimy nasze niedostatki w wierze. Własnym przykładem pokazujecie jak należy postępować w życiu (nie być egoistą, widzieć obok siebie drugiego człowieka, być patriotą czego nam często brakuje, być skromnym, pracowitym, uczciwym i pogodnym).
Niech dobry Bóg ma Was w swojej opiece. Niech obdarza dobrym zdrowiem, brakiem trosk, oraz byście spotkali na swojej drodze ludzi dobrej woli, jak to śpiewał w swojej piosence Czesław Niemen. Bądźcie przy nas parafianach ze Swoszowic jak najdłużej.
My ze swej strony jesteśmy pełni szacunku i modlitwy za Was w dniu Waszego Święta jak i na co dzień.
Parafianie Opatrzności Bożej ze Swoszowic.

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI OSIEDLA

/ kliknij obrazek /

„Tak! Zgładzono go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć. Grób mu wyznaczono między bezbożnymi i w śmierci swej był na równi z bogaczem, chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy i w jego ustach kłamstwo nie powstało.” (Iz 53, 8a-9)

Przez ostatnie sto lat za wiarę w Chrystusa zabitych zostało więcej osób, niż przez poprzednie dziewiętnaście wieków historii Kościoła. Rocznie ginie ponad 150 tysięcy uczniów Jezusa. Ponad 100 milionów chrześcijan żyje w ciągłym niebezpieczeństwie śmierci. Wyznawcy Jezusa są bici, kaleczeni, uprowadzani, wyrzucani na ulice. W różnych częściach świata palone są kościoły, zakazywane nabożeństwa, zabraniane noszenie symboli religijnych. Wierzący w Jezusa są na wielką skalę poniżani, a ich wartości publicznie wyszydzane. Za akty sztuki uznaje się przedstawienia noszące znamiona bluźnierstwa. Wierzący bywają wykluczani w debatach, a ich głos w sprawach ważnych usiłuje się nieraz stłumić. Kasowane są werdykty jury, gdy zwycięzcy konkursu ujawniają swoje wyznanie. Słowa broniące świętości życia i jego godności nie mogą być oficjalnie wypowiedziane nawet na niektórych uniwersytetach. W wielu środowiskach katolicy czują się wyobcowani tylko dlatego, że przyznają się do Boga. To trudna ciemność, która pokrywa ziemię wśród milczenia wielu.

Zostałeś zgładzony także Ty, Chryste. Powiedziałeś: „Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu Mego Imienia”(Mt 10, 22). Teraz sam zostałeś zbity na śmierć. Dziwną drogą z krzyża wydostają się promienie światła. Oto jesteś najbliżej swych dzieci we wszystkim, nawet w odrzuceniu i prześladowaniu. To obecność, która jest pełna Miłości, gdy idzie się razem, ramię w ramię z tymi, którzy cierpią. Twoja Męka, Jezu, to nieustanna droga z prześladowanymi, zastraszanymi, tymi, którym się podkłada nogi. Przez cały czas idziesz przez wieki z tymi, którzy idą. Tak znaczysz drogę krwią i światłem, aż dojdziemy wszyscy do dnia, w którym po udrękach duszy i ciała ujrzymy światło wielkie i nim się nasycimy. Światło, którym jesteś, rozjaśni się jak na górze Tabor.

Jezu Chryste, prosimy, niech dzięki Twojej łasce płonie w nas światło Twojej najprawdziwszej bliskości z nami. Umocnij naszych braci i nasze siostry, którzy w różnych częściach świata są prześladowani za to, że Cię kochają. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

KONKURS PALM WIELKANOCNYCH ROZSTRZYGNIĘTY

/ kliknij obrazek /

Jak co roku w naszej Parafii w Niedzielę Palmową odbył się konkurs na palmę wielkanocną.

W kategorii – najwyższa – zwycięzcami okazali się:

• Kasia i Tomek Goryl
  • Anche i Emilka Vrejonis
  • Ania i Baniowska
W kategorii – najciekawsza – zwycięzcami okazali się:
  • Paweł Godowie–Obuchowicz
  • Martynka Wcisło
  • Kacper Rzeźniewski

Wszystkim uczestnikom konkursu za trud i cierpliwość przy budowaniu palm wielkanocnych serdecznie dziękujemy.