NOWOŚCI

101 ROCZNICA
ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W NASZEJ PARAFII


Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.


/ kliknij obrazek /

ZAMYŚLENIA ZADUSZKOWE
NAD TAJEMNICĄ ŻYCIA,
ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA

/ kliknij obrazek /

W ten wieczór, kiedy rozważamy sens naszego życia i próbujemy zrozumieć, dlaczego jest śmierć, która przerywa naszą bliskość z osobami nam drogimi, sam Jezus Chrystus przez swoje Zmartwychwstanie otwiera przed nami prawdę na życie, które się nie kończy. Jego miłość miłosierna wyzwala nas z grzechu i prowadzi do szczęścia wiecznego.
Będziemy kontemplować razem ze Św. Siostrą Faustyną i Św. Janem Pawłem II Drogę Miłosierdzia.
O Panie przymnóż nam wiary. dopomóż, aby ta Droga Miłosierdzia była dla każdego z nas drogą odkrycia jak wielka jest Twoja miłość....miłość przebaczająca i pragnąca daru życia.ADIATYK 2019

/ kliknij obrazek /

„Na przełomie września i października 2019r, niespełna trzy tygodnie po zakończeniu rejsu mazurskiego, odbył się pierwszy rejs morski – Adriatyk 2019. Z wielką ciekawością wyruszyliśmy ośmioosobowym zespołem w piątkowy ranek...”


UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA
OPATRZNOŚCI BOŻEJ
ŚWIĘTO CHLEBA

/ kliknij obrazek /

Bożej Opatrzności niech będą dzięki za radosną uroczystość odpustową na Jej cześć.
Na sumie o g. 12.00, której przewodniczył
ks. prał. Jan Mrowca – emerytowany proboszcz z Kurdwanowa, a kazania na Mszach świętych przed południem głosił ks. Marian Rapacz, członek Archidiecezjalnej Komisji ds. konserwacji Zabytków Kościelnych, Architektury i Sztuki Sakralnej, a także spowiednik z os. Podwawelskiego.

Po południu o g. 16.00 na placu przed domem parafialnym obok figury Matki Bożej Niepokalanej wystąpiła kapela „Robcusie” z Rabki, a na skwerze obok plebanii „Święto chleba” zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.


IMIENINY KS. BARTŁOMIEJA

/ kliknij obrazek /

Drogi Solenizancie Księże Bartłomieju
W imieniu całej społeczności swoszowickiej pragnę Ci złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe.
Życzę Ci przede wszystkim zdrowia, spokoju ducha, obfitości Łask Bożych, trwania w swoim powołaniu kapłańskim i siły do pokonywania trudności, które Cię spotkać mogą.
Niech Matka Boża Ci błogosławi i obdarzy Cię swoją opieką.
Ja ze swojej strony otaczam Cię codzienna modlitwą różańcową.
Szczęść Boże Księże Bartłomieju


Księże Bartłomieju
Z okazji imienin przyjmij od chóru Millennium życzenia zdrowia i opieki Opatrzności Bożej.
Życzymy pogody ducha i uśmiechu każdego dnia. Wytrwałości, siły i mądrości w wyznaczonych zadaniach ludzkich i duchowych. Abyś tak jak Twój Patron czuł wielką moc z bliskości Chrystusa.
Jako chórzyści życzymy mocnego głosu.
A żeglarze życzą pomyślnych wiatrów.
Wszystkiego dobrego.


RYCERZE KOLUMBA
SPOTKANIE RODZINNE
KAJAKI
CZARNA NIDA

/ kliknij obrazek /

06 lipca w sobotę Rycerzy Kolumba Rady 16650 przy naszej parafii spotkali się całymi rodzinami już po raz trzeci na spływie kajakowym. W tym roku na Czarnej Nidzie. Urokliwa rzeka ma w swoim nurcie wiele ciekawych i zaskakujących niespodzianek więc nie obeszło się bez przygód i nieprzewidzianej kąpieli.
Było super! Chcę jeszcze raz!
To opinia najmłodszych uczestników.


WPROWADZENIE NA URZĄD
NOWO WYBRANYCH OFICERÓW
RYCERZY KOLUMBA

/ kliknij obrazek /

02 czerwca odbyło się wprowadzenie na urząd nowo wybranych oficerów Rycerzy Kolumba rad krakowskich 14000, 15128, 16650. Gospodarzami byli Rycerze Kolumba rady 14000 przy parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie – Czyżynach.


UROCZYSTOŚĆ
BOŻEGO CIAŁA

/ kliknij obrazek /

Jezus opowiadał rzeszom o królestwie Bożym, a tych, którzy leczenia potrzebowali, uzdrowił. Dzień począł się chylić ku wieczorowi. Wtedy przystąpiło do Niego Dwunastu mówiąc: „Odpraw tłum; niech idą do okolicznych wsi i zagród, gdzie znajdą schronienie i żywność; bo jesteśmy tu na pustkowiu”. Lecz On rzekł do nich: „Wy dajcie im jeść”. Oni odpowiedzieli: „Mamy tylko pięć chlebów i dwie ryby; chyba że pójdziemy i nakupimy żywności dla wszystkich tych ludzi”. Było bowiem około pięciu tysięcy mężczyzn. Wtedy rzekł do swych uczniów: „Każcie im rozsiąść się gromadami mniej więcej po pięćdziesięciu”. Uczynili tak i rozmieścili wszystkich. A On wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy nad nimi błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi. Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały.
(Łk 9,11 b-17)


PIKNIK Z KRAKUSEM

/ kliknij obrazek /

15 czerwca WLKS Krakus–sekcja piłki nożnej oraz Rycerze Kolumba zaprosili na rodzinny piknik sportowo – rekreacyjny.
Jak spędzili sobotnie popołudnie sami zobaczcie na zdjęciach.
Mimo 33–stopniowego upału, rodzinnym grom i zabawom nie było końca. Z zaskoczeniem i wzruszeniem patrzyłem na najmłodszych uczestników opuszczających plac zabaw dopiero po 21.00.
Mam nadzieję, że organizatorom nie braknie sił ani wytrwałości i wkrótce się znów spotkamy.


MSZA ŚW. W 40-LECIE POWSTANIA DOMU KSIĘŻY CHORYCH
W KRAKOWIE–SWOSZOWICACH

/ Foto: Joanna Adamik–Archidiecezja Krakowska /
/ kliknij obrazek /


„Dom Księży Chorych powstał z inicjatywy ks. Stanisława Żaka, który był dotknięty cierpieniem i postanowił, że koniecznym jest stworzenie miejsca, w którym starsi i chorzy duchowni mieliby zapewnioną odpowiednia opiekę. Dzięki pomocy krewnych oraz innych kapłanów udało się zrealizować ten zamiar, a dom rozpoczął swoją działalność 1 czerwca 1979 roku. Pierwszymi mieszkańcami byli biskupi hiszpańscy i portugalscy, którzy przybyli do Krakowa z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Następnie zamieszkali w nim chorzy i starsi księża. Na prośbę ówczesnego metropolity krakowskiego, kardynała Franciszka Macharskiego opiekę nad nimi sprawują od początku siostry Albertynki. Ks. Stanisław Żak pracował w Domu Księży Chorych aż do swojej śmierci, rozbudowując go i dbając o niego. Jego następcą został ks. prałat Ryszard Luber. On także podjął wszelkie starania, by powiększyć i usprawnić placówkę. Ostatnie remonty sprawiły, że dom został wyposażony w kolejne pomieszczenia oraz niezbędne udogodnienia, np. windę. Przez kardynała Franciszka Macharskiego Dom Księży Chorych w Swoszowicach zwany był Sanktuarium Cierpienia.”
Więcej...
Justyna Tyrka – Archidiecezja Krakowska


PIELGRZYMKA DZIĘKCZYNNA
PO PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ
LUDŹMIERZ 2019

/ kliknij obrazek /

W tym roku postanowiliśmy spotkać się z Gaździną Podhala, Matką Bożą Ludźmierską. Przed Jej obliczem zawierzaliśmy Bogu nas samych i nasze rodziny, prosząc o wytrwanie w wierze..
MAZURY
WIOSNA 2019

/ kliknij obrazek /

Jubileuszowy – dziesiąty rok – rejsów mazurskim pod banderą Rycerzy Kolumba i od tego rejsu również Swoszowickiego Klubu Żeglarskiego „Ósemka”, rozpoczęliśmy w poniedziałkowe przedpołudnie, w dniu rozpoczęcia matur. Tym razem wyczarterowaliśmy łódź w miejscowości Ryn – równoodległej (ok.18km) zarówno od Mikołajek jak i od Giżycka. Ryn to niewielka miejscowość, w centrum której znajduje się zamek krzyżacki z 1377r oraz nieco dalej wiatrak typu holenderskiego z drugiej połowy XIX wieku ...


PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA
2019

Foto: Kasper Włodarczyk
/ kliknij obrazek /


„O Jezu przyjdź! Wybiegam naprzeciw Tobie z darem Ci najmilszym, to jest sercem moim. Ofiaruję ci je całe i na zawsze!”


PEREGRYNACJA OBRAZU
MATKI BOŻEJ WSPOMOŻYCIELKI
PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN

/ kliknij obrazek /

Przez cały tydzień gościmy w naszym kościele ikonę Matki Bożej, Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.
Jest to kontynuacja w Jurysdykcji Polskiej Rycerzy Kolumba peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Natomiast Abp Jean–Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. W oparciu o Ten Obraz, Zakon Rycerzy Kolumba na całym świecie rozpoczął nowy program modlitewny w intencji Chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.


MSZA ŚWIĘTA
Z PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ

/ kliknij obrazek /


WIELKA SOBOTA

/ kliknij obrazek /


POŚWIĘCENIE POKARMÓW

/ kliknij obrazek /


WIELKI PIĄTEK

/ kliknij obrazek /


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI OSIEDLA

/ kliknij obrazek /


KONKURS PALM WIELKANOCNYCH ROZSTRZYGNIĘTY

/ kliknij obrazek /

Jak co roku w naszej Parafii w Niedzielę Palmową odbył się konkurs na palmę wielkanocną.

W kategorii – najwyższa – rozstrzygnięcie konkursu nie było trudne. Liczyły się centymetry. Na uwagę zasługuje jednak fakt iż najwyższe palmy sięgnęły dzwony na wieży nowego kościoła. To najwyższe palmy w historii naszej parafii. Zwycięzcami okazali się:

  • Zięcina Piotr
  • Łukasik Artur i Bartosz
  • Pieron Artur

W kategorii – najciekawsza – było znacznie trudniej. Ustalenie trzech pierwszych miejsc okazało się prawie niemożliwe. Ostatecznie komisja podjęła decyzję o wyróżnieniu kilku a może nawet kilkunastu uczestników. Pierwsze wyróżnienie otrzymała palma rodziny Gorylów Kasia, Tomek i Gosia.

Wszystkim uczestnikom konkursu za trud i cierpliwość przy budowaniu palm wielkanocnych serdecznie dziękujemy.


19 LAT CHÓRU MILLENNIUM

/ kliknij obrazek /

27 marca tego roku minęła 19 rocznica powstania chóru męskiego Millennium w naszej parafii. Z tej okazji odbyła się urodzinowa uroczystość, podczas której Aleksander Kania otrzymał „Świadectwo dojrzałości chórzysty”. Jest to szczególne wyróżnienie dla tych, którzy przez 18 lat nieprzerwanie śpiewają w chórze parafialnym. Tylko pięciu mężczyzn z naszej parafii posiada takie Świadectwo.
Z okazji 19 rocznicy powstania chóru Millennium życzę chórzystom zadowolenia ze wspólnej pracy, dobrych głosów, pozytywnej energii i opieki św. Cecylii.
A chętnych mężczyzn, lubiących śpiew i wspólne działanie, zapraszam na cotygodniowe próby w każdy czwartek o godz. 20,00 do Domu Parafialnego.

Wojciech Michno
Prezes Chóru Millennium


PRZYGOTOWANIE DO BIERZMOWANIA
W PARAFII w r. 2019 – II semestr


Spotkania dla poszczególnych klas będą odbywać się w następujących terminach. Podajemy terminy na kolejne miesiące. Spotkania odbywają się o g. 18.30 w kościele lub na plebanii jeśli w komentarzu zostało to zaznaczone. Udział w Mszy świętej i katecheza.

Terminy spotkań dla poszczególnych klas:

1. Kandydaci z VI kl. SP mają spotkania z ks. Proboszczem 18.03 (spotkanie po Mszy świętej w domu parafialnym), 08.04 g. 19.45 (udział w nauce rekolekcyjnej), 20.05, 03.06

2. Kandydaci z VII kl. SP mają spotkania z ks. Bartłomiejem 11.03, 09.04 g. 19.45 (udział w nauce rekolekcyjnej), 27.05, 10.06

3. Kandydaci z VIII kl. SP i III GM z ks. Bartłomiejem mają spotkania i próby według przedstawionego im planu w związku z bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia sakramentu bierzmowania.


Sakrament bierzmowania będzie udzielony przez ks. kard. Stanisława Dziwisza 28 marca w czwartek o g. 18.00.

Ks. Józef Palenica – proboszcz
Ks. Bartłomiej Nawara – wikariuszPODZIĘKOWANIE DLA RYCERZY KOLUMBA

/ kliknij obrazek /

Fundacja Małych Stópek składa serdeczne podziękowanie za bezinteresowne wsparcie i przekazanie darowizny pieniężnej.
Dzięki Państwa darom możemy pomóc kolejnym potrzebującym mamom oraz ich dzieciom.


RODZINNE SPOTKANIE
RYCERZY KOLUMBA RADY 16650
2018

/ kliknij obrazek /

Sobotnie, wrześniowe popołudnie Rycerze Kolumba z naszej Rady, wraz z małżonkami, spędzili w Szczyrzycu. Rozpoczęliśmy Mszą Świętą przed cudownym obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej w klasztorze Ojców Cystersów.
Początki tego opactwa sięgają XIII wieku i jest to jedyny na ziemiach polskich, nieprzerwanie istniejący klasztor cysterski. Historia Cystersów to również historia piwa produkowanego w klasztorach, stąd kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie przyklasztornego browaru, po którym oprowadził nas pan Adam Czepiel, który wspólnie z Cystersami, po wielu perypetiach, ponownie uruchomił produkcję piwa. Oczywiście nie obyło się bez degustacji. Wyjazdowe rodzinne spotkanie zakończyliśmy na terenie gościnnego przyklasztornego ogrodu. Były pieczone na ognisku kiełbaski, ciasta i sałatki przygotowane przez małżonki. Dziękujemy Ojcom Cystersom i panu Adamowi za gościnę oraz bratu Krzysztofowi Taborowi za wspaniałą organizację całego wyjazdu. Mamy nadzieję, że tego typu rodzinne spotkania będą kontynuowane.


KOLEJNE WYRÓŻNIENIE
DLA REDAKCJI
„ECHA”
NASZEJ SWOSZOWICKIEJ PARAFII

/ kliknij obrazek /

W sobotę, 22 września, w Ludźmierzu miał miejsce finał IV Archidiecezjalnego Konkursu Gazetek Parafialnych im. Ks. Prałata Tadeusza Juchasa. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 11 parafii (kilka redakcji nie było reprezentowanych mimo uczestniczenia w Konkursie). Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz upominki.
Oceniając gazetki brano pod uwagę zamieszczone w nich reportaże i wywiady. Nasze „Echo Swoszowickiej Parafii” zajęło III miejsce ex aequo z „Echem Tenczyna”, miesięcznikiem parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie. II miejsce przyznano „Głosowi Świętojańskiemu” (Parafia Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym w Krakowie), a I czasopismu „Od Serca” Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach. .
Specjalną nagrodę otrzymał pan Marek Fryźlewicz z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu (gazetka „Głos Serca”) za publikacje prezentujące znanych i zasłużonych nowotarżan.

Wanda Hryniewiecka


ORGANY DO NASZEGO KOŚCIOŁA

/ kliknij obrazek /

Drodzy parafianie

W czerwcu tego roku otrzymaliśmy informację, że w Essen jest likwidowany jeden z kościołów i są tam do nabycia organy. Po krótkich konsultacjach, w podróż wybrała się delegacja, aby na miejscu ocenić stan techniczny i możliwości instrumentu. Szybko okazało się, że jest to okazja niebywała.
W protokole z oględzin, sporządzonym przez p. Lucjana Dmytrzaka – m.in. wykładowcę w Szkole Muzycznej II stopnia i dyrygenta chóru Millennium – czytamy m.in. Proponowany do sprzedaży instrument został zbudowany na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Posiada 26 głosów (w tym cztery głosy językowe), dwa manuały i klawiaturę nożną, wszystkie o pełnej skali. [...] Opisywany instrument jest w bardzo dobrym stanie, w pełni sprawny. Siłowniki rejestrów są typu elektromagnetycznego nowszej generacji, więc nie wymagają wymiany. [...] Instrument brzmi znakomicie – zarówno poszczególne głosy, jak i ich różnorodne zestawy, pleno i tutti. [...] Suma kosztów (cena instrumentu, demontażu z transportem i budowy wraz z intonacją, strojeniem) nie powinna przekroczyć 200 000 PLN. [...] Uzgodnione wstępnie terminy dają też czas na zgromadzenie potrzebnych środków.   Instrument byłby transportowany w styczniu 2019 r., złożony w częściach na chórze, a stawiany w 2021.

Pełny tekst protokołu zamieszczony we wrześniowym numerze gazetki parafialnej „Echo”

Organy schemat montażu.

W związku z dokonaną oceną wydaje się, że podobna okazja już może nam się nie przytrafić. Podjęliśmy decyzję o zakupie tego instrumentu. Potrzeba jednak na to odpowiednich środków finansowych.
W obecnym czasie sprawą najważniejszą jest spłata posadzki. W związku z tym bardzo proszę by ci, którzy systematycznie wspierają dzieło budowy nowego kościoła w dalszym ciągu na ten cel przeznaczali środki pieniężne.
Pragnę zwrócić się z prośbą i apelem do wszystkich o włączenie się w ufundowanie tego instrumentu, jego demontaż, transport oraz montaż w naszym kościele. Jeżeli ktoś pragnie to uczynić to proszę o kontakt w kancelarii parafialnej. Ufam, że jesteśmy w stanie tego dokonać, aby cieszyć się wartościowym instrumentem, który będzie ubogacał swoją grą nabożeństwa i modlitwy w nowym kościele.
Ks. Józef Palenica
proboszcz


CHÓR MILLENNIUM ZAPRASZA

/ kliknij obrazek /

W związku z nowym otwarciem w historii naszej parafii, w oczekiwaniu na uroczystość wejścia w progi nowego kościoła, ogłaszamy nabór do chóru męskiego Millennium. Pragniemy zwiększyć siłę męskich głosów w nowym kościele.
Zapraszamy wszystkich chętnych mężczyzn, którzy lubią i umieją śpiewać, szczególnie tych, którzy nie tak dawno zamieszkali w Swoszowicach.
Oferujemy wspaniały zespół chórzystów z różnych grup zawodowych, w szerokim przedziale wiekowym (od 20–70 lat), których łączy muzyka, Kościół i pozytywne relacje.
Serdecznie zapraszamy w każdy czwartek o godz. 20.00.
Prezes chóru Millennium
Wojciech Michno


RYCERZE KOLUMBA
CEREMONIA PRZYJĘCIA
NOWYCH BRACI

/ kliknij obrazek /

10 września 2018r, uroczystą Mszą Świętą, Rycerze Kolumba działający przy naszej parafii, zainaugurowali nowy rok pracy i formacji rycerskiej.
Po Mszy Świętej odbyła się ceremonia przyjęcia nowych braci, nasza rada wzbogaciła się o czterech rycerzy, na których zaangażowanie bardzo liczymy. Na uroczystości gościliśmy między innymi księdza Sebastiana /naszego byłego wikarego/, który obecnie jest kapelanem Rady Rycerzy Kolumba przy Parafii p.w. Św. Judy Tadeusza, Pawła Puta – Delegata Rejonowego i rycerzy Rady 14000, którzy przeprowadzali ceremonię przyjęcia. Dziękujemy ks. Proboszczowi i ks. Bartłomiejowi za modlitwę, życzliwe przyjęcie i uczestniczenie w naszych poczynaniach.
Zapraszamy kolejnych mężczyzn do wstąpienia w nasze szeregi, jeśli chcecie ofiarować innym swój czas, pomysły, talenty i zrealizować się w działaniu to czekamy na Was.
Vivat Jezus!


MIŁOSIERNY SAMARYTANIN ROKU 2017

/ Foto: Janusz Cichoń /
/ kliknij obrazek /

W piątek 16 marca br. w auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyła się XIV Finałowa Gala „Miłosierny Samarytanin Roku 2017”.
Spośród 68 kandydatów wybranych zostało 14 laureatów.
Podczas uroczystej Gali poznaliśmy zwycięzców dwóch kategorii: pracownik służby zdrowia oraz osoba bezinteresownie niosąca pomoc drugiemu człowiekowi.
W kategorii pracownik służby zdrowia, statuetkę „Miłosiernego Samarytanina Roku 2017” odebrała z rąk kard. Stanisława Dziwisza nasza parafianka Brygida Mazgaj.
Całej uroczystości towarzyszyło ogromne wzruszenie….., skromność, prostota i głębokie przekonanie, że pomoc dla innych jest naturalną reakcją, porusza serce.
Służba z miłością dla drugiego człowieka stanowi dla Niej podstawowy obowiązek w swojej pracy nie tylko jako pracownik służby zdrowia, ale również w prowadzeniu pogotowia opiekuńczego w przygotowaniu dzieci do adopcji.
Wypowiedziane z głębi świadectwo Brygidy, było potwierdzeniem słusznego wyróżnienia. Bogu niech będą dzięki za życie Naszej Samarytanki!PARAFIALNY PUNKT ŻYWNOŚCI

Czynny jest parafialny punkt żywności – można dostarczyć żywność w każdą pierwszą środę miesiąca od godz. 17.00 do 18.00 /do kościoła/, a potrzebujący mogą pobrać zywność w każdy pierwszy czwartek miesiąca od godz. 17.00 do 18.00 /również w kościele/.Powrót do strony głównej